
Lubię styczeń. Jest już po świętach, więc mniej „powinności” wisi nad nami. To dobry czas na to, by pochylić się nad podsumowaniem poprzedniego roku i pooglądanie tego, co chcemy by wydarzyło się w nowym
Szczerze, to nie jestem wielkim orędownikiem robienia postanowień noworocznych. Schudnę 10 kilogramów. Rzucę palenie. Będę spokojniejszą mamą. Zacznę ćwiczyć. Będę zdrowo się odżywiać. Dobrze wiemy, że tak sformułowane postanowienia często kończą się fiaskiem już mniej więcej w lutym 🙂
Koniec starego i początek nowego roku w dzienniku.
Ale… zatrzymanie się i uczciwe przyjrzenie się temu, co spotkało nas w starym roku, a co chcemy zaprosić w nowym roku, to inna sprawa. Ja robię takie podsumowanie i mapę 2019 w dzienniku i dziś chcę Ci pokazać, jak możesz to zrobić w zaciszu swojego dziennika. Nazywam taki proces „pisanie przejścia”. Przejścia ze starego w nowe. Dla mnie ten okres (zapewne też z racji mojej ciąży ;)) kojarzy się z narodzinami. Z pożegnaniem tego, co minęło i przywitaniem, narodzeniem czegoś nowego. To ważny moment.
Organizacja.
Zacznijmy do tego, że na taki proces pisania i podsumowanie w swoim dzienniku trzeba wygospodarować sobie przestrzeń i czas. Co to znaczy?
Czas.
Poszukaj w najbliższym tygodniu dnia, gdzie rano, w południe bądź wieczorem (np. gdy dzieciaki pójdą już spać) będziesz mógł dedykować wyłącznie sobie 1,2 czy nawet 3 godziny na pracę ze sobą.
To bardzo ważne, bo nawet najlepsze chęci nie pomogą, jeśli nie dedykujesz sobie w kalendarzu konkretnego czasu na taką pracę. Tak – w kalendarzu. Wpisz sobie np. „spotkanie w dzienniku” w swoim kalendarzu pod konkretną datą.
Przestrzeń.
Przestrzeń, czyli miejsce i otoczenie, w którym będziesz pisał. Nasze ciało odbiera wszystkimi zmysłami, tak więc spróbuj dostosować przestrzeń dla każdego ze swoich zmysłów. Zadbaj np. o zapach – zapal ulubioną świecę zapachową, skorzystaj z olejków eterycznych.
Włącz ulubioną muzykę – balsam dla ucha. Zaparz pyszną herbatę i przygotuj sobie jakieś smaczne przekąski. Przygaś światło, by stworzyć sobie intymną atmosferę.
Po co? Zapytasz.
A czy pytasz siebie „po co” kiedy przygotowujesz wieczór urodzinowy dla partnera? Nie – bo wiesz, że taki wieczór jest tylko raz w roku. Tutaj jest podobnie – takie przejście ze starego roku w nowy, dzieje się tylko raz w roku. Warto zadbać o to, by ten RAZ był szczególny i zapisał się ciepło na kartkach Twoich wspomnień z 2019.
Kreatywne pomoce.
Do kreatywnego pisania możesz włączyć również kreatywne „gadżety”, takie jak kolorowe flamastry, długopisy, karteczki, wycinki z gazet czy zdjęcia. Wszystko to, co może wzmocnić jeszcze efekt pisania i pobudzić Twoją twórczą naturę.
Zatrzymaj się.
Dosłownie – zatrzymaj swoje ciało. Daj uwagę swojemu oddechowi, poczuj napięcia w swoim ciele i postaraj się je puścić. Takie zatrzymanie w ciele jest sygnałem dla Twojego umysłu, że coś się zmienia, coś się zaraz wydarzy innego, na czymś za chwilę się skupisz. Posiedź przez chwilę nieruchomo. Poczuj swoje ręce i nogi. Poczuj jak oddech wpływa i wypływa z Ciebie dając Ci życie. Pozwól sobie na nicnierobienie. Wyłącznie na obserwację siebie.
Teraz jesteś gotowy na rozpoczęcie pisania przejścia.
KROK 1: Spójrz wstecz na miniony rok.
Kiedy ja robiłam podsumowanie minionego roku, to pierwsza myśl, która przyszła mi do głowy to „Ale ja nic nie pamiętam. Tylko jakieś wybiórcze wydarzenia”. Spokojnie, w takiej sytuacji po pierwsze zaufaj sobie – jak zaczniesz pisać, zaczną przypominać Ci się, jak podawane na taśmie, kolejne wydarzenia Twojej codzienności. Możesz też wesprzeć się swoim kalendarzem bądź mediami społecznościowymi, by popatrzeć czym się dzieliłeś z innymi.
Ale uwaga, w tej części wcale nie chodzi o to, by zrobić zapiski faktograficzne.
Zacznij od tego, co podsuwa Ci Twoja pamięć, bo z jakiegoś powodu podsuwa Ci właśnie te wydarzenia. Dopiero później sięgnij po pomoce.
Poniżej znajdziesz PYTANIA EKSPRESYWNE, które mogą pomóc Ci w podsumowaniu roku 2018. Po prostu odpowiedz na nie w swoim dzienniku, nie oceniając swoich odpowiedzi.
PYTANIA EKSPRESYWNE – PATRZĘ WSTECZ:
- Jakie jest 5 rzeczy, które chcesz zapamiętać z 2018 roku?
- Jakie były Twoje najważniejsze doświadczenia?
- Jakie swoje sukcesy i osiągnięcia roku 2018 chcesz świętować?
- Co było najważniejszą lekcją roku 2018?
- Jaką relację chcesz zmienić bądź pożegnać wraz z minionym rokiem?
- Jakie najważniejsze własne potrzeby udało Ci się zaspokoić?
KROK 2: Popatrz do przodu.
To czas na zaprojektowanie roku 2019. Pomyśl o tym, jaki chcesz by ten rok był dla Ciebie. Z jakimi emocjami, relacjami, działaniami, wartościami chcesz go kojarzyć? Teraz podobnie, jak w kroku 1, odpowiedz na poniższe pytania. Zrób to nie spiesząc się, dając sobie czas na zastanowienie się, jeśli jakaś myśl Cię zatrzyma bądź zaciekawi szczególnie.
PYTANIA EKSPRESYWNE – PATRZĘ DO PRZODU:
- Jak chcesz się czuć w nadchodzącym roku? Co pomoże Ci to osiągnąć?
- Jakie wartości podstawowe chcesz najbardziej honorować w codziennym życiu?
- W jaki sposób będziesz żył w zgodzie z najwyższym poczuciem celu?
- Co absolutnie potrzebujesz przestać robić, by żyć swoim najlepszym rokiem?
- Co absolutnie potrzebujesz zacząć robić, by żyć swoim najlepszym rokiem?
KROK 3: Znajdź cytaty.
W swoim otoczeniu, ulubionych książkach, czasopismach, blogach, stronach www, poszukaj 3 cytatów, które chcesz by prowadziły Cię przez najbliższy rok.
Zapisz je w miejscu, do które będziesz często wracał.
Oto moje 3 cytaty na ten rok:
„Tym bardziej się zmieniasz, im bardziej stajesz się sobą”
– paradoksalna teoria zmiany (towarzyszy mi niezmiennie od kilku lat)
„Lepiej być całkowitym niż doskonałym”
C. G. Jung
” Gdy tylko sobie zaufasz, będziesz wiedział jak żyć”
J. Wolfgang von Goethe
Mam nadzieję, że taka sesja pisania przejścia zachęci Cię do dalszego prowadzenia dzienników. Jeśli chcesz pogłębiać ten temat – zapraszam Cię na pierwszy (i ostatni) w tym półroczu warsztat Journal to the Self – praktyk pisania ekspresywnego oraz do pobrania mojego darmowego ebooka.
Jestem bardzo ciekawa, jak przebiegło Twoje pisanie przejścia.
Napisz koniecznie w komentarzu, co myślisz o takiej formie przechodzenia ze starego w nowy rok.
zdjęcie: www.unsplash.com
Naprawdę cieszę się, że przeczytałeś mój artykuł. Jeśli, to co przeczytałeś jest dla Ciebie wartościowe, to:
- Proszę, zostaw swój komentarz. Bez Twojego komentarza nie czuję Twojej obecności. Napisz więc swoje odczucia po przeczytaniu.
- Podaj dalej. Jestem przekonana, że jeśli to co piszę jest dla Ciebie ciekawe i pomocne, to również może być pomocne dla kogoś z Twojego otoczenia. Dlatego podziel się linkiem do artykułu ze znajomymi.
- Podejrzyj mnie na Instagramie i Facebooku. Tam oprócz informacji o nowych wpisach na blogu, zobaczysz też kulisy mojej pracy.
- Dołącz do naszej grupy na facebooku: Praktycy pisania ekspresywnego – społeczność. To grupa dla osób zainteresowanych praktyką pisania ekspresywnego. Tam też robię webinary i live’y, co jakiś czas, wyłącznie dla osób z grupy oraz dzielę się różnymi materiałami.