Chcę podzielić się z Tobą doświadczeniem, w którym miałam ostatnio okazje uczestniczyć, ale też jako trener miałam okazję nie raz przeprowadzać je na szkoleniach.

Spójrz na zdjęcie kartki powyżej – jest to kartka z ćwiczenia w którym uczestniczyłam ostatnio na pewnym wystąpieniu motywacyjnym.

Zadanie polegało na tym, że mieliśmy na swoje plecy nakleić czyste kartki i każdy uczestnik ćwiczenia miał napisać jak najwięcej pozytywów u  jak największej ilości osób. Jako, że nie znaliśmy się wpisywaliśmy głównie informacje dotyczące wyglądu. Na kartce z moich pleców (którą widzisz) zaznaczyłam kolorowym flamastrem te opinie, które dotyczyły mojego uśmiechu. Zauważ, że tych akurat informacji jest sporo.

Jakie znaczenie to moje doświadczenie może mieć dla Ciebie i Twojego wizerunku przeczytaj dalej.

 Ale zanim o tym, kilka faktów na temat uśmiechu i śmiechu.

Śmiech to zdrowie – jest takie powiedzenie i ma ono swoje poparcie w nauce. Dlaczego? Z dwóch powodów. Śmiech powoduje wydzielanie się w organizmie hormonów zwanych endorfinami – na pewno o nich słyszałeś, nazywanych hormonami szczęścia. Hormon ten odpowiada za polepszenie się Twojego samopoczucia, wpływa uspokajająco i reguluje układ odpornościowy. Tak więc śmiech to zdrowie – zarówno fizycznie jak i psychicznie.

Śmiech jest zaraźliwy – przeprowadź eksperyment: uśmiechnij się do napotkanej na ulicy osoby (co ci zależy i tak jej nie znasz :)) i sprawdź jak się zachowa. Z moich doświadczeń wynika, ze większość ludzi odwzajemni Ci uśmiech. Dzieje się to za sprawą tzw. neuronów lustrzanych, które naukowcy odkryli w naszych mózgach. To właśnie dzięki nim potrafisz z ludzkich twarzy odczytać emocje i je odwzajemnić.

Śmiech jest świetny na początek dnia – Według brytyjskich naukowców uśmiech może pobudzać mózg w takim samym stopniu, co 2000 tabliczek czekolady.

Uśmiech sprawia, ze jesteś atrakcyjniejszy – Naukowcy ze Szkocji wykazali, że gdy uśmiechamy się to dla patrzących na nas osób stajemy się bardziej atrakcyjni.

Kobiety uśmiechają się częściej – Wg. przeprowadzonych badań statystyki są różne, ale wynika z nich, że kobiety uśmiechają się częściej niż mężczyźni, ale zdecydowanie rzadziej niż dzieci.

Jak więc widzisz, naukowcy mają wystarczająco dowodów na to, że uśmiech wpływa pozytywnie na zdrowie i życie.

 

Nie trzeba jednak przeprowadzać żadnych badań, by zauważyć , że:

  • W urzędzie będziesz miał większą szansę na pozytywne załatwienie sprawy jeśli zaczniesz rozmowę od uśmiechu,
  • Podchodząc do chłopaka/dziewczyny dużo łatwiej będzie Ci rozpocząć rozmowę jeśli się uśmiechniesz (dzięki temu sprawisz, że Twoje emocje będę przyjemniejsze, a przez to przyjemniejsze staną się emocje drugiej osoby). Daje Ci to również chwilę na zastanowienie się, co chcesz powiedzieć dalej.
  • Witając się z kimś, zapoznając i podając rękę uśmiech spowoduje, ze zostaniesz zapamiętany. Zobacz jak duże może to mieć znaczenie jeśli jesteś np. na spotkaniu czy konferencji gdzie nie zawsze jest okazja i czas by coś więcej o sobie powiedzieć.
  • Uśmiechają się do siebie, nawet NA SIŁĘ budujesz lepsze nastawienie do siebie, lepsze myślenie o sobie, tym samym większe poczucie pewności siebie. Początkowo sztuczny uśmiech po chwili stanie sie naturalny, Twoje samopoczucie się poprawi a tym samym będziesz pozytywnie wpływał na innych.
  • Jeśli czeka Cię przemówienie, wystąpienie publiczne a nie czujesz się pewnie zacznij od uśmiechu. Może to spowodować w głowach słuchaczy pytanie „Z czego on się śmieje”, ale zaraz po tym przyjdzie myśl „pozytywny człowiek z niego”. A co liczy się bardziej początek czy koniec Twojego wystąpienia?
  • Uśmiech bardzo dobrze wpływa na Twój wizerunek. Sam odpowiedz sobie na pytania: miło wspominasz osoby uśmiechnięte czy ponuraków?

 

Proszę zrób teraz autorefleksję i zastanów się jak często uśmiechasz się w ciągu dnia. Pokuś się o policzenie uśmiechów.

Odpowiedz sobie również na pytanie czy używasz świadomie uśmiechu  w jakimś celu (to nic złego, to żadna manipulacja). Jeśli uznasz, że możesz jeszcze coś w tym temacie zrobić mam dla Ciebie ćwiczenie.

By szczerze uśmiechać się do innych warto wyrobić  ten nawyk w stosunku do siebie? Nie raz słyszałam takie powiedzenie: „Śmiejesz się jak głupi do sera” w sytuacji gdy ktoś uśmiechał się do siebie. Mechanizm uśmiechania się do siebie jest prosty. Uśmiechasz się do kogoś gdy go lubisz. Dlaczego więc nie uśmiechać by się do siebie, skoro siebie też lubisz? A jednocześnie wiesz ile korzyści może Ci to dać.

 

Zapraszam Cię do ćwiczenia o nazwie: KARMIENIE LWA

Wyobraź sobie, że drzemie w Tobie LEW. Lew który jest dla Ciebie dobry, daje Ci wszystko czego potrzebujesz i opiekuje się Tobą. Dodaje Ci pewności siebie i wzmacnia poczucie własnej wartości. Aby ten LEW mógł żyć w Tobie i mieć się dobrze 🙂 musisz go karmić. Tym razem tym pożywieniem będzie UŚMIECH.

Zadanie dla Ciebie:

Codziennie, np. podczas porannej toalety stań przed lustrem i przez 5 minut uśmiechaj się do swojego odbicia. Nastaw stoper w zegarku byś wiedział jaki upłynął czas.

Mogą Cię rozboleć mięśnie twarzy, wówczas zrób przerwę na sekundę i wróć do ćwiczenia.

Twoje ciało (twarz) ma się uśmiechać, a co z Twoimi myślami, uczuciami? By było Ci łatwiej na początek pomyśl o czymś co Cię zawsze rozwesela, powoduje uśmiech, napawa pozytywnymi emocjami.

Wykonuj to ćwiczenie przez 21 dni, dzień po dniu. Wytrzymaj i podziel się później swoimi spostrzeżeniami w komentarzach :).

Na zachętę przygotowałam dla Ciebie coś, co możesz powiesić sobie np. na lusterku i zerkać by zmotywować się do tego ćwiczenia oraz pamiętać o nim codziennie. Wydrukuj to sobie stąd.

 

Trzymam kciuki za Twoją wytrwałość. Podziel się swoimi wnioskami.

 

Share: