medytacja przez pisanie
O medytacji napisano już wiele. Uważam, że nie ma dobrej lub złej praktyki medytacyjnej. Jest taka, która Ci służy bądź nie.
Dziś chcę napisać kilka słów na temat medytacji przez pisanie, której wspólną praktykę online właśnie rozpoczynam z Wami.

Z tekstu dowiedziecie się czym jest medytacja przez pisanie, jakie korzyści przynosi i jak można rozpocząć jej praktykowanie. Napiszę też na koniec gdzie i kiedy praktykujemy medytację przez pisanie – może będziesz chciał/a dołączyć?

Zatem – bez długich wstępów.

Medytacja przez pisanie – czym jest?

Medytacja przez pisanie jest to praktyka medytacyjna, w której wykorzystuje się pisanie o doznaniach, uczuciach i myślach jako kotwicy swojej uwagi.
Jest to praktyka bycia w pełni obecnym, świadomym danej chwili oraz tego co pojawia się w doznaniach z ciała, uczuciach i myślach poprzez odręczne pisanie bez martwienia się o gramatykę czy interpunkcję, bez osądzania, nastawienia na efekt, z ciekawością i życzliwością dla siebie.

Bo kiedy mniej osądzasz lub reagujesz na swoje doświadczenie, prawdopodobnie poczujesz się spokojniejszy, bardziej skoncentrowany, połączony ze sobą i bardziej kreatywny.
Medytacja przez pisanie może pomóc Ci w skupieniu uwagi, uspokojeniu ciała, myśli i emocji, otwarciu serca i pielęgnowaniu spokojnego umysłu.

Z czasem, dzięki regularnej praktyce, możesz rozwinąć  w sobie życzliwość i akceptację do swoich zapisków, doświadczeń, które Cię spotykają i samego siebie.

Dla kogo jest ta praktyka?

W zasadzie medytację przez pisanie może praktykować każdy, kto potrafi pisać.

Szczególnie polecam ją osobom, które:

  • mają już doświadczenia z medytacją i chciałyby poszerzyć te praktykę o medytację przez pisanie,
  • nie mają żadnych doświadczeń z medytacją,
  • których inne formy medytacji nie zatrzymały na dłużej,
  • którym trudno się zorganizować samemu z praktyką medytacji bądź pisania.
Osobiście myślę, że tę praktykę mogą szczególnie ukochać osoby, którym pisanie, jako forma ekspresji, jest po prostu bliskie.
Ale nie tylko. Znam też osoby, które na co dzień nie przepadają za pisaniem, a praktykują pisanie dla własnego rozwoju.

Tak więc, jeśli nie przepadasz za pisaniem, zachęcam Cię, byś mimo wszystko spróbował. Choć oczywiście nie jest to praktyka dla każdego. Taka nie istnieje 😉

Dlaczego warto praktykować medytację przez pisanie?

Badania pokazują, że pisanie, szczególnie to odręczne, ma wiele korzyści.

Pisanie wpływa pozytywnie na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. Pozwala pogłębiać samoświadomość myśli, emocji, odczuć z ciała i potrzeb. Ułatwia nam połączenie z wewnętrznym głosem serca oraz ujawnia te tematy, które wołają o uzdrowienie i wspiera w ich transformowaniu.
Jest wiele badań pokazujących, że pisanie ekspresywne i terapeutyczne jest transformującą praktyką. Jeśli chcesz więcej o tym poczytać, zajrzyj do mojego wpisu Terapia pisaniem – czym jest i skąd się wzięła? oraz Pisanie dla zdrowia i dobrostanu – czy to naprawdę działa.
Tymczasem kilka powodów, dla których warto praktykować medytację przez pisanie:
  1. Pozwala oczyścić się z natłoku myśli. Kiedy zapisujesz swoje myśli bez oceny, cenzury i poprawek pozwalasz sobie na oczyszczenie umysłu i spowolnienie tempa biegu myśli. To szczególnie przydatne przed ważnymi spotkaniami bądź wyzwaniami z koncentracją w roli głównej. Ale też zawsze wtedy, kiedy potrzebujesz po prostu zwolnić tempo.
  2. Ekspresja emocji. Pisanie o autentycznych emocjach, których doświadczasz w danej chwili pozwala „wyjąć je z siebie” i obejrzeć z pozycji obserwatora. To może prowadzić do zmniejszenia napięcia psychicznego.
  3. Samopoznanie. Pisanie pomaga lepiej poznać siebie, uzewnętrzniać siebie i być świadkiem swoich myśli, emocji, potrzeb, aspiracji, mocnych i słabych stron.
  4. Samoświadomość. Kiedy widzisz czarno na białym na papierze co myślisz, co czujesz – rośnie Twoja świadomość potrzeb, świadomość miejsca w życiu, w którym obecnie jesteś. Taka wiedza pozwala dokonywać wyborów w zgodzie ze sobą. Pozwala zatrzymać się, zwolnic i rozejrzeć się w swoim życiu.
  5. Bycie w tu i teraz. Medytacja przez pisanie może sprowadzać nasz umysł do chwili obecnej. A w tej nie ma zmartwień o przeszłość czy przyszłość. Na dłuższą metę kołowrotek trudnych myśli zwalnia a poziom kortyzolu (hormonu stresu) spada.
  6. Zauważanie schematów. Praktykując regularnie medytację przez pisanie możesz zauważać schematy, w których funkcjonujesz na co dzień. A to już dobra droga do tego, by móc wyjść z tych schematów, które nas nie wspierają w naszym życiu.

Regularna praktyka pozwala nam być bliżej siebie. Możemy stać się bardziej otwarci na akceptację wszystkiego, co się w nas pojawia. Rozwijamy skupienie i koncentrację.

Wreszcie, dla każdego twórcy, artysty, medytacja przez pisanie może pomóc uporać się z mentalnymi blokadami twórczymi.

Brzmi zachęcająco, prawda? 🙂

To oczywiście nie wszystkie „efekty” tej praktyki. Ale na potrzeby tego wpisu – najważniejsze.

Czy medytacja przez pisanie to coś odkrywczego?

Jedną z bardziej znanych osób, które wprowadziły do świadomości wielu osób tzw. pisanie strumieniem świadomości jest Julia Cameron, autorka książki „Droga artysty”. Ale Julia Cameron nie była pierwsza. Znalazłam informacje, że o praktyce pisania jako formie rozwoju pisała już 1934 roku niejaka Dorothe Brande w książce 'Becoming a Writer”, Peter Elbow w książkce „Writing without Teachers” oraz Virginia Woolf. Ślady tej praktyki można znaleźć również w ścieżkach jogi.

Niewątpliwie to co różni dzisiejszą medytację przez pisanie od tej, o której opowiadały wskazane wyżej osoby jest to, że mamy już wiele badań potwierdzających wpływ pisania na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne.

I to jest świetna i bardzo zachęcająca do praktyki wiadomość.

Od czego zacząć praktykę?

Ja zachęcam Cię do dołączenia do naszej wspólnej praktyki online. Przede wszystkim dlatego, że łatwiej jest zacząć z czyimś prowadzeniem. Łatwiej też o motywację mając wsparcie społeczności.

Ponadto jest coś ciekawego w praktykowaniu w grupie. To inna energia niż piszesz sam/a w domu. Nie lepiej czy gorzej – po prostu inaczej. Czasem bezpieczniej, czasem odważniej a czasem po prostu razem to razem, inaczej niż samemu 😉

Dodatkowo uczestnicząc w spotkaniach dostajesz matrycę tego, jak możesz później samemu/ej praktykować medytację przez pisanie. Już w zaciszu swojego domu. To ważne szczególnie na początku praktyki.

Dlatego zapraszam Cię serdecznie na spotkania wspólnej praktyki Medytacji przez pisanie.

Ostatnio pierwsze nasze spotkanie odbyło się na platformie do videkonferencji, do której link otrzymali czytelnicy mojego newslettera.

Jeśli chcesz dołączyć do nas następnym razem – zapisz się na listy ode mnie.

Spotkanie jest darmowe.

Oto link do zapisu na newsletter: TUTAJ.

Jak wygląda wspólna praktyka?

Każde spotkanie będzie składało się z:

  • wprowadzenia z wizualizacją – poprowadzę Cię krótką wizualizacją do praktyki,
  • samej praktyki pisania i mojej krótkiej instrukcji do niej,
  • domknięcia praktyki i podzielenia się Waszymi refleksjami po praktyce.

Całość potrwa między 1 a 1,5 godziny.

Inwestycja: spotkania są bezpłatne, ale jeśli zechcesz wesprzeć mnie finansowo, możesz to zrobić w formie dobrowolnego przelewu o wartości

* 15 zł

* 25 zł lub

* 40 zł

na konto: Perspektywy Monika Kliber 63 1950 0001 2006 8933 6438 0001.

 

Mam nadzieję, że zaciekawiłam Cię tą praktyką.

Zapraszam Cię na nasze spotkania i doświadcz sam/a czym jest medytacja przez pisanie.

 

zdjęcia: www.unsplash.com

Naprawdę cieszę się, że przeczytałeś mój artykuł. Jeśli, to co przeczytałeś jest dla Ciebie wartościowe, to:

  • Proszę, zostaw swój komentarz. Bez Twojego komentarza nie czuję Twojej obecności. Napisz  więc swoje odczucia po przeczytaniu.
  • Podaj dalej. Jestem przekonana, że jeśli to co piszę jest dla Ciebie ciekawe i pomocne, to również może być pomocne dla kogoś z Twojego otoczenia. Dlatego podziel się linkiem do artykułu ze znajomymi.
  • Podejrzyj mnie na Instagramie i Facebooku. Tam oprócz informacji o nowych wpisach na blogu, zobaczysz też kulisy mojej pracy.
  • Dołącz do naszej grupy na facebooku: Praktycy pisania ekspresywnego – społeczność. To grupa dla osób zainteresowanych praktyką pisania ekspresywnego. Tam też robię webinary i live’y, co jakiś czas, wyłącznie dla osób z grupy oraz dzielę się różnymi materiałami.
Share: