Od wielu lat dużo mówi się o wadze wizerunku i wyglądu. Twierdzi się, że jest on kluczowy w wielu sytuacjach. Ale już dużo mniej mówi się o tym co ma wspólnego wygląd ze źródłem naszych wyborów i opinii. Dlaczego zwracamy uwagę na wygląd? Czym podszyte są nasze oceny i decyzje? Jako Trener rozwoju osobistego absolutnie doceniam wagę kompetencji ludzi (sama rozwijam umiejętności innych i inspiruję do rozwoju). Jednocześnie znam na prawdę wiele przykładów na to, jak wygląd i pierwsze zachowanie osoby wpłynął na realizację jej planów i powodzenie w różnych dziedzinach życia.

Pierwszy, który przypomina mi się to przykład z procesu rekrutacji. Miałam okazję uczestniczyć w wielu rozmowach rekrutacyjnych. Pamiętam m.in. kobietę, która aplikowała na stanowisko kierownika średniego szczebla. Fakt, była atrakcyjna, ubrana dobrze i stosownie do sytuacji. Jej kompetencje były porównywalne do innej kandydatki. Jednak to właśnie ona dostała od osoby, która współprowadziła ze mną rozmowę, wyższe noty.

Psychologia ma wiele teorii w obszarze podejmowania decyzji przez ludzi. Jednym ze zjawisk, które wpływa na podejmowane przez nas decyzje oraz wystawiane opinie jest EFEKT AUREOLI.

Przypomnij sobie bajki, które oglądałeś jako dziecko, bądź oglądasz teraz ze swoim szkrabem. Co jest ich motywem przewodnim? Walka dobra ze złem. Odwieczna walka dzielnych, pięknych bohaterów ze złymi, zazwyczaj ubranymi na czarno, często oszpeconymi i zniekształconymi przeciwnikami.

Dlaczego złe postaci zazwyczaj są nieurodziwe, zniekształcone? Cruella ze 101 Dalmatyńczyków, Urszula z Syrenki Ariel, zła czarownica z Królewny Śnieżki czy Joker z Batmana. Ich zła natura jest ujawniana widzom m.in. za pośrednictwem ich wyglądu.

Dobre postaci, takie jak Kopciuszek, Królewna Śnieżka, Batman czy Superman to postaci piękne, proporcjonalne, kolorowe, o regularnych rysach twarzy i wysportowanych sylwetkach.

Ulegamy złudzeniu : To co piękne to dobre. To co brzydkie to gorsze. Takie zjawisko nazywamy właśnie efektem aureoli. Wygląd zewnętrzny jest jednym z elementów “aureoli”. Efekt aureoli, to również myślenie, że ktoś jest dobry w wielu obszarach, jeśli zaimponował nam w jednym. By ten efekty wystąpił pierwsza zaobserwowana u drugiej osoby cecha musi być dla Ciebie ważna. Jeśli więc lubisz piękno, atrakcyjny wygląd jest dla ciebie dość ważny, cenisz dobre maniery, to jest duża szansa, że właśnie przez ten pryzmat ocenisz drugą osobę.

Ludziom atrakcyjnym fizycznie i”grzecznym” w zachowaniu przypisujemy pozytywne cechy charakteru, takie jak sympatyczność, inteligencja, otwartość, kreatywność.

Efekt aureoli pojawia się w wielu rożnych sytuacjach. Atrakcyjni fizycznie kandydaci są częściej zatrudniani i awansowani. Przystojni skazani dostają niższe wyroki. Chętniej kupimy coś od ładnej osoby oraz chętniej jej pomagamy.

Skoro tak jest to czemuż by nie wykorzystać efektu aureoli do realizacji własnych planów? 🙂 Wystarczy włączyć świadomość tego zjawiska.

Zdjęcie dzięki: www.flickr.com
Share: