Urlop praca pomost jezioro

Siedzisz na plaży. Słyszysz szum fal, palce wtapiają się w ciepły piasek a stopy obmywa rześka woda. Urlop. Dziecko rzuca do Ciebie piłkę i krzyczy „Tato, dawaj, rzucaj”. Żona błogo czyta sobie gazetę siedząc na kocu. Wygląda pięknie. Tak naturalnie. Dawno jej takiej nie widziałeś. Piegi obsypały jej nos a skrupulatnie spiętą fryzurę rozwiewa wiatr. Czujesz, że jest tak jak właśnie powinno być na urlopie. Nic nie musisz. Tylko odpoczynek, rodzina, natura i Ty. Nagle tę błogość przerywa elektroniczny, zupełnie nie pasujący do szumu morza dźwięk „dig,dig”, i jeszcze następny „dig,dig”. Przestajesz patrzeć na dziecko i żonę. W tej sekundzie nie słyszysz fal, świstu wiatru i słów żony. Zaczynasz wykonywać nerwowe ruchy w poszukiwaniu telefonu, który ugrzązł gdzieś na dnie koszyka piknikowego. Szukasz. Przerzucasz jeszcze nie napompowany materac i winogrona zawinięte w chusteczkę.

Masz. Znalazłeś telefon. Dźwięk już ucichł, ale nada brzmi w Twojej głowie. To bardzo dobrze znany Ci dźwięk smsa. Zazwyczaj jak go słyszysz to Twoje ciało reaguje szybkim spięciem mięśni a myśli podążają w jedną tylko stronę. Praca. To jest to słowo, które zostało przywołane dźwiękiem telefonu. Zaczynasz czytać smsa. Twoje serce przyspiesza, krew zaczyna szybciej płynąć, stopy zaczynają się bezwiednie poruszać. Tak reaguje Twoje ciało.

Znasz podobną sytuację? Pamiętasz jak przywołała Cię praca na urlopie?

 

Jak odpoczywają Polacy?

Bycie w pracy podczas urlopu jest bardzo powszechnym zjawiskiem. Z raportu Monitor Rynku Pracy sporządzonego przez Instytut Badawczy Randstad wynika, że tylko 64 proc. Polaków zapomina o pracy podczas wakacyjnego wyjazdu. Wynika to w dużej mierze z nadmiernych oczekiwań przełożonych. Aż 60 proc. polskich pracowników otrzymało bowiem polecenie, by byli dostępni telefonicznie podczas urlopu, a 36 proc. zostało zobligowanych przez szefów do natychmiastowego odpowiadania na służbowe telefony i e-maile. Ponadto Polacy mają problemy z zapomnieniem o obowiązkach zawodowych podczas urlopu. Tak wyglądają dane statystyczne w Polsce.

Ale same dane to nie wszystko. Doświadczenie pracowania podczas urlopu jest mi bardzo dobrze znane, dlatego podejmuję się tego tematu.

 

Co to znaczy pracować podczas urlopu?

Praca podczas urlopu to nie tylko wykonywanie obowiązków służbowych, takich jak odbieranie telefonów czy odpowiadanie na służbowe maile i bycie w ciągłej dyspozycji dla szefa. Pracować podczas urlopu znaczy również poddawać się natrętnym, powracającym myślom o pracy. I o ile jeszcze całkiem nieźle potrafimy poradzić sobie z odcięciem się fizycznym od codziennej pracy, o tyle z odcięciem się psychicznym mamy więcej trudności. A oba te aspekty są niezmiernie ważne w kontekście efektywnego odpoczynku.

 

Urlop z definicji.

Z definicji na urlop udajemy się po to by odpocząć i nabrać sił i energii do tego by sprostać wyzwaniom, które czekają na nas po powrocie do pracy. Abstrahuje od urlopu na żądanie, który jest wywołany jakąś nagłą sytuacją i nie koniecznie służy odpoczynkowi. A załatwieniu jakiejś pilnej, nie mogącej poczekać sprawy. Tu jesteśmy chyba zgodni, że w większości przypadków idziemy na urlop po to by odpocząć. Są jeszcze oczywiście tzw. przymusowe urlopy, ale to temat na inny wpis. Odpoczywać tzn. dostarczać swojemu organizmowi doświadczeń, dzięki którym możemy naładować swoje baterie fizyczne, emocjonalne i duchowe. A ładujemy baterie właśnie po to, by móc później tę energię oddać wykonując swoją pracę. Tak więc sprawa wydaje się być prosta. Odpoczywamy by później móc pracować.

Tak jak sen (efektywny sen, bo może być różny;)) przyczynia się do naszej aktywności w ciągu dnia, tak efektywnie spędzony urlop przyczynia się do naszej gotowości do sprostania zadaniom i wyzwaniom w okresie pomiędzy urlopami. Sprawa wydaje się być oczywista, ale w praktyce już przestaje taka być. Bo choć wiemy, że urlop i wypoczynek jest ważny, to z umiejętnością odpoczywania mamy już problem.

 

Dlaczego jest to ważne?

Pracując z menadżerami, osobami poświęcającymi na pracę po 60, 70 godzin tygodniowo plus weekendy przekonałam się, że odpoczynek jest absolutnie konieczny do tego by prowadzić zrównoważone życie. Wg. badań Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami 65% polskich menadżerów pracuje podczas urlopu. Dodatkowo okazuje się że aż 79% ankietowanych nie bierze L-4 kiedy naprawdę choruje. Skoro tak dużo pracujemy, nie słuchamy swojego organizmu, który podpowiada nam by zwolnić, maksymalnie inwestujemy swoją energię psychiczną i fizyczną w obowiązki służbowe, to powinniśmy również efektywnie odpoczywać. Tylko przeplatając okresy intensywnej pracy z okresami efektywnego odpoczynku jesteśmy w stanie zadbać o zdrowie fizyczne i równowagę psychiczną.

Ciężko pracując codziennie eksploatujemy nasze ciało i psychikę. Pozwalamy by traciło swoją witalność i energię. Więc jeśli nie zadbamy o to, by je naładować to narażamy się na wypalenie zawodowe, choroby fizyczne i psychiczne. Narażamy się również na obniżenie naszej efektywności w pracy. A jest to przecież czynnik, na którym zależy i pracownikom i pracodawcom.

 

Czym jest efektywny odpoczynek?

Przyznam się Wam, że nie raz zdarzyło mi się wrócić po urlopie i stwierdzić, że tak na prawdę nie odpoczęłam. Wtedy mimo, że sama pracowałam w dziale zarządzania zasobami ludzkimi nie do końca rozumiałam wagę efektywnego odpoczynku. Pracując kilka lat w korporacjach na co dzień spotykałam się z tym, że ktoś dzwonił do mnie do biura z urlopu, bo nie załatwił jeszcze jakiejś sprawy. A że pracowałam w dziale HR, byłam czujna na tego typu sytuacje. Nie raz słyszałam, jak kolega czy koleżanka udający się na urlop mówi: ” To ja jeszcze przyjadę w przyszłym tygodniu (urlopu) to załatwić.”, albo „zadzwonię do Ciebie jak dolecę na miejsce (urlopu)”. Znałam też jednego menadżera, który odpowiadał na maile służbowe schodząc z plaży do hotelu w Egipcie. Tak więc jeśli jesteś szefem bądź pracownikiem to wiedz, ze można odpoczywać i nie odpocząć. Można odciąć się ciałem od pracy, wyjechać 2000 km od Polski i nadal pracować. Tym bardziej w dobie dzisiejszej technologii nie jest to trudne.

Efektywnie odpocząć to znaczy dostarczyć sobie doświadczeń, dzięki, którym się zrelaksujesz, zatrzymasz, zastanowisz i naładujesz baterie by później korzystać z tej energii. Tak więc sprawdź, czy odbierając służbowe telefony i maile na urlopie, przygotowując raporty, dostarczasz sobie takich doświadczeń? Nawet jeśli jesteś ciałem daleko od pracy to sprawdź gdzie jesteś myślami? Natarczywie myśląc o pracy angażujesz w to swoje emocje, które wchodzą na tor emocji „pracowych”. Angażujesz też swoje ciało, którego procesy fizjologiczne zaczynają funkcjonować jak podczas pracy. Cały Twój organizm reaguje jak podczas sytuacji stresowej. Czy na pewno jest to odpoczynek?

 

Łatwo się mówi…

Łatwo się mówi: „Nie myśl o pracy. Jesteś na urlopie”. Ale wykonanie tego nie jest już takie łatwe. Dlaczego tak się dzieje? Coraz szybciej żyjemy, coraz więcej sukcesów chcemy osiągać, a łatwiej nie jest. Na rynku pracy jest coraz większa konkurencja. Boimy się, że jeśli nie wywiążemy się z naszych obowiązków ktoś zrobić to za nas. Konkurencja naszego biznesu, jeśli jesteśmy przedsiębiorcami, również nie śpi. Boimy się, że jeśli my nie zareagujemy na maila Klienta, ten napisze do innej firmy i stracimy go. Kolejny problem to perfekcjonizm, którym jesteśmy skażeni. Chcemy być doskonałymi pracownikami, rodzicami, partnerami. I myśl o odpuszczeniu perfekcjonizmu w którymś z tych obszarów powoduje w nas lęki, z którymi próbujemy sobie poradzić poprzez działanie. A jak nie działanie, to choćby myślenie o działaniu. Dlatego myślimy o pracy na urlopie. Zajmujemy nasz umysł choćby myśleniem o niej, jeśli ciała nie możemy zająć działaniem.

Lęk przed utratą pracy, pozycji, stanowiska, opinii o sobie, możliwej okazji, powoduje w nas chęć działania i reagowania na urlopie. Myślimy, że jesteśmy niezastąpieni w swojej roli, na swoim stanowisku. Niestety życie nie raz brutalnie udawania nam, że tak nie jest. Podczas absencji chorobowej okazuje się, że szef radzi sobie bez nas, a firma wcale nie upada. Dlatego uświadomienie sobie tego z jakiego powodu pozwalamy sobie pracować na urlopie jest pierwszym krokiem do tego by to zmienić.

 

Zadaj sobie pytanie…

Dlaczego pracuję na urlopie? Wypisz na kartce wszystkie odpowiedzi, które przychodzą Ci do głowy. Absolutnie wszystkie. Przyjrzyj się im i zastanów się, czy na pewno wszystkie są REALNE do zaistnienia. Być może niektóre z nich to tylko doświadczenia Twoich znajomych/rodziny, a nie koniecznie Twoje? Być może inne są mało realne i wyolbrzymione? Sprawdź ile z nich może faktycznie zaistnieć w Twoim życiu.

„Człowiek nie może pracować bez odpoczynku, ale odpoczynek bez pracy nie daje zadowolenia” (przysłowie abchaskie)

Tony Schwartz, w książce „Taka praca nie ma sensu” porównuję prace i życie poza pracą do rytmicznego funkcjonowania naszego organizmu. Nasz organizm by żyć w równowadze działa wg. rytmu. Gdy jesteśmy zdrowi, rytmicznie działają wszystkie układy naszego organizmu. Oddychanie, puls serca, fale mózgowe, temperatura ciała, ciśnienie krwi. Wszystko co się dzieje w naszym organizmie podległa pewnym rytmom. Ciało by móc z niego zdrowo korzystać potrzebuje regularnie „się męczyć” poprzez aktywność fizyczną i odpoczywać poprzez sen. By zachować równowagę psychiczną potrzebujemy doświadczać zarówno tych emocji, które ogólnie nazywamy pozytywnymi i negatywnymi. Podobnie jest z pracą. By balansować nasze życie i czerpać satysfakcję z pracy i życia osobistego potrzebujemy dostarczać sobie doświadczeń z jednego i drugiego obszaru. Dlatego powyższe powiedzenie abchaskie wydaje się być takie mądre. Pokazuje ono bowiem, że praca bez odpoczynku i odpoczynek bez pracy nie ma sensu. By zachować równowagę potrzebne jest jedno i drugie doświadczane w „zdrowy” sposób.

Być może po przeczytaniu tego wpisu pojawiło Ci się pytanie: To co zrobić by nie myśleć o pracy na urlopie i zacząć odpoczywać? Jeśli tak, to oczekuj na kolejny wpis, w którym podzielę się z Tobą konkretnymi sposobami na to, jak to zrobić. Przeprowadziłam eksperyment sama na sobie, więc będzie ciekawie 😉

 

To jak, przekonałam Cię by nie myśleć o pracy na urlopie? Podziel się swoją refleksją w komentarzu.

 

Na prawdę cieszę się, że przeczytałaś mój artykuł. Włożyłam w jego napisanie dużo pracy i czasu. Więc jeśli, to co przeczytałaś jest dla Ciebie wartościowe, to:

  • Proszę, zostaw swój komentarz.Nawet nie wiesz, jak motywuje mnie i cieszy świadomość tego, że Ty to czytasz :). A bez Twojego komentarza nie czuję Twojej obecności. Wiec zostaw łapkę, napisz swoje odczucia po przeczytaniu tekstu bądź podziel się swoimi refleksjami.
  • Podaj dalej.Jestem przekonana, że jeśli to co piszę jest dla Ciebie ciekawe i pomocne, to również może być pomocne dla kogoś z Twojego otoczenia. Dlatego podziel się linkiem do artykułu ze znajomymi.
  • Podejrzyj mnie na Instagramie i Facebooku. Tam oprócz informacji o nowych wpisach na blogu, zobaczysz trochę mojego życia po pracy i kulisy pracy.
  • Dołącz do naszej kobiecej grupy na facebooku: Pracuj i żyj w swoim rytmie. Tam razem z innymi CUDownymi kobietami dbamy i wspieramy się w tym, by przeżywać naszą codzienność w swoim rytmie, dbając o swoje potrzeby i świadomie kreując swoją codzienność. Tam też robię webinary i live’y, co jakiś czas, wyłącznie dla dziewczyn z grupy.
Zdjęcie: archiwum własne
Share: