ksiażka, film, muzyka

Jesień, piękna jesień przyszła. Przyznam, że uczę się dopiero odnajdywania przyjemności w każdej z pór roku. Jestem zdecydowanie „ciepłolubna”, stworzona do klimatu śródziemnomorskiego, popijania schłodzonego wina i zagryzania go arbuzem. Nad brzegiem ciepłego morza :). Takiej rzeczywistości niestety nie miewam często, więc uczę się akceptacji tego co za oknem. A nasza 3,5 letnia Hania zdecydowanie nas w tym wspiera. Bo dla niej słota, kałuże i wiatr to żaden powód, by nie wychodzić na zewnątrz. Przyznam też, że trochę wykorzystuję tę jesienną aurę do tego, by czytać nowe książki, oglądać filmy, słuchać muzyki, pod kocem i z ulubioną herbatą. Wpadło ostatnio w moje ręce i oczy kilka ciekawych pozycji, więc pomyślałam, że podzielę się nimi z Tobą. Zobacz też, co planuję w najbliższym czasie.

Zapraszam Cię na przegląd tego co czytam, oglądam, słucham i planuję.

 

Jakie wydarzenia planuję?

 • Work-life balance. Czy to w ogóle możliwe – na Coachingowej Grupie Wsparcia.

Zostałam zaproszona przez białostocki oddział Coachingowej Grupy Wsparcia do poprowadzenia październikowego spotkania grupy. Spotykamy się 19 października w Pożegnaniu z Afryką. Tym razem będziemy rozmawiać o temacie work-life balance, w atmosferze coachingowej. Zapraszam Cię serdecznie na to popołudniowe spotkanie. Więcej o wydarzeniu przeczytasz TUTAJ.

 • A może jakieś spotkanie?

Od dłuższego czasu przyglądam się rynkowi coachingu w Białymstoku. I z tego przyglądania rodzi się we mnie pewien pomysł na spotkania budujące świadomość tego, czym jest profesjonalny coaching jako narzędzie odkrywania potencjału. Czym różni się od innych sposobów pracy rozwojowej. Jak wygląda w praktyce. Daj proszę znać, czy był(a)byś zainteresowany takimi spotkaniami. Może Twoje zdanie doda mi motywacji do zadziałania ?;)

 • Szkolenia dla biznesu.

Przygotowuję się też do dwudniowego szkolenia, które pod koniec października poprowadzę dla jednej z warszawskich firm tłumaczeniowych. Dwudniowy warsztat dla zamkniętej grupy wymaga sporo przygotowań, dlatego teraz czytam, pytam, wymyślam nowe i interesujące ćwiczenia, dostosowuję program do potrzeb uczestników. Jeśli interesują cię zamknięte szkolenia dla biznesu, to zajrzyj TUTAJ.

 

Gdzie się wybieram?

 • „Festiwal Pozytywny – Dusza się rusza”

W dniu 10 października obchodzimy Światowy dzień zdrowia psychicznego. Z tej okazji rusza w Białymstoku „Festiwal Pozytywny – Dusza się rusza”. W ramach tego wydarzenia odbywają się bezpłatne warsztaty i pokazy filmów w dniach od 12 do 16 października. Ja wybieram się na pokaz filmu „Kwiat wiśni i czerwona fasola”. Więcej o tej imprezie i terminach warsztatów znajdziecie TUTAJ. Absolutnie popieram takie inicjatywy. Budują świadomość  w zakresie wagi zdrowia psychicznego, obierają z mitów, przybliżają do tematów, które często są owiane tajemnicą i niezrozumieniem. Dołącz. Może się tam spotkamy.

 • Zajęci jogi dla rannych ptaszków w Muktijoga.

Wstawanie rano nigdy nie należało do moich mocnych stron. Do dnia moich wrześniowych, tegorocznych urodzin. W prezencie od męża i koleżanki dostałam karnet na zajęcia jogi w październiku na godzinę, UWAGA: 6.30 rano! To nie żart. Wstanie o 5:45 to dla mnie spore wyzwanie. Ale póki co nie poddaję się swojej słabości. Motywuje mnie też to, że zajęcia prowadzi Justyna, wspaniała instruktorka, a moja koleżanka. Tak więc mam podwójną motywację. Myślicie, że wytrzymam? 😉

 

Co oglądam?

Nie za wiele filmów ostatnio oglądałam, ale z tych co widziałam to polecam Ci dwa.

 • „Moje córki krowy” w reżyserii Kingi Dębskiej.

Polski film, w zasadzie o relacjach w rodzinie, a szczególnie o relacji między dwiema dorosłymi siostrami. Jedna z nich (Agata Kulesza) gra postać starszej siostry, twardej i ogarniającej rzeczywistość. Druga młodsza siostra, którą gra Gabriela Muskała, to kobieta uwikłana w trudną relację z mężem, niestabilna emocjonalnie, w filmie wciąż ze szklaneczką alkoholu w ręce. Film o relacjach między dorosłymi kobietami, między dzieckiem a umierającym rodzicem. Film o poważnych sprawach, o stosunku do choroby, starości, samotności, różnorodności. Ale komediodramat, więc dzięki Bogu trudne wątki przeplatane były śmiesznymi tekstami, dzięki temu udało mi się obejrzeć ten film bez łez a z refleksją dla siebie.

 

Film moje córki krowy

 

 • „Śmietanka towarzyska” Woody’ego Allena.

Rzecz dzieje się w latach 30 tych ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych. Główny bohater, które gra Jesse Eisenberg wyrusza w podróż do Los Angeles, gdzie prosi o pomoc w znalezieniu pracy swojego bogatego i poważanego w środowisku Hollywood wuja. Tam poznaję piękną sekretarkę, którą gra znana nam głównie z serii „Zmierzch” Kristen Stewart. Powiem Wam szczerze, że na początku nie poznałam tej aktorki. Pięknie wygląda w charakteryzacji u Allena. Oczywiście ta znajomość odbija się przewrotem w życiu obojga. Jak to zwykle u Allena (kocham go) jest miejsce na humor, sarkazm, piękną muzykę, krajobrazy i kostiumy, refleksje i zawiłe wątki relacyjne. Film s serii spokojnych. Podobno Allena można kochać, albo nienawidzić. Ja kocham, jeśli Ty również to zobacz ten film. A jeśli jeszcze nie wiesz, czy kochasz, to też obejrzyj 😉

Film woody allen

Co czytam?

Dużo przeskakuję z książek na książki. Nauczyłam się już nie czytać na siłę książek do końca. Obecnie regularnie wracam do tych pozycji.

 • Mindufulness. Trening uważności. M. Williams, D. Penman.

Książka o metodzie treningu umysłowego, znanego pod nazwą mindfulness. W książce tej znajdziesz ośmiotygodniowy program, nawiązujący do terapii poznawczej opartej na uważności. W praktyce znajdziesz tam wiele opisów tego czym jest mindfulness, do czego się przydaje, jak działa. Książka też w fajny sposób wyjaśnia mity, który narodziły się wokół tego sformułowania i medytacji. Przede wszystkim proponuje konkretne ćwiczenia, dzięki którym możesz trenować sposoby na radzenie sobie ze stresem, niepokojem, sposoby na koncentrację i większą świadomość siebie. To co fajne w tej pozycji, to to, że do książki dołączona jest płyta CV, z nagranymi w języku polskim instrukcjami do ćwiczeń. Dzięki temu, możesz wykonywać opisane ćwiczenia w zaciszu swojego domu.

mindfulness_trening_uwaznosci__cd_IMAGE1_327335_1

 

 • „W świecie porozumienia bez przemocy” Marshall B. Rosenberg.

Dopiero zaczęłam czytać tę książkę, choć o porozumieniu bez przemocy słyszałam i  czytałam już całkiem dużo w internecie. Książkę polecam każdemu, kto chciałby poznać koncepcję Porozumienia bez przemocy. Wejść w świat zdrowego radzenia sobie z emocjami, docierania do sedna konfliktów, bycia blisko swoich potrzeb, dostrzegania tego co pod spodem.  A tym samym lepszego rozumienia drugiego człowieka. Ta mała książeczka (mały format, 200 stron), to pozycja zarówno dla rodziców, menadżerów, nauczycieli, lekarzy i prawników. Znajdziesz w niej zarówno różne strategie na pełne zrozumienie siebie i innych oraz wyrażenie swoich potrzeb, jak też wyjaśnienia różnych zjawisk psychologicznych.

 

w-swiecie-porozumienia-bez-przemocy

Czego słucham?

 • „Dla naiwnych marzycieli” Anna Dąbrowska.

Kupiłam tę płytę już jakiś czas temu, ale regularnie do niej wracam, dlatego dzielę się nią z Tobą. Ostatnia płyta Ani po dłuższej nieobecności muzycznej. W zestawie są 2 płyty – jedna nagrana tak komercyjnie, radiowo. Druga akustyczna. Zdecydowanie wolę tę drugą. Piękne polskie teksty, trochę reggae’owego klimatu, trochę radości, ale w tekstach zdecydowanie więcej smutku i historii miłosnych. Jak to u Ani 😉 Znalazłam taki opis tej płyty : Utwory są proste ale nie prostackie. Można poskakać i się pobujać. Wracam regularnie do tej płyty, więc coś w niej musi być.

 

dla-naiwnych-marzycieli

 • „Byłaś serca biciem” Andrzej Zaucha.

No tego Pana to chyba nie muszę Ci przedstawiać (choć nie wiem ile masz lat ;)). Jakiś czas temu dostałam tę płytę chyba od mojego K. (nie pamiętam czy dostałam czy wspólnie kupiliśmy). Płyta z wybranymi utworami Pana Andrzeja, przez niego wykonywanymi. A jeśli wolicie odświeżone dźwięki, to Kuba Badach nagrał „Tribute to Andrzej Zaucha”, inaczej zinterpretowane wersje starych przebojów. Uwielbiam obie te płyty. Mam obie, dlatego piszę o jednej i drugiej, bo ja nie umiem się zdecydować. Sprawdźcie sami 🙂
byłaś serce biciem płyta

 

 

A co Ty polecasz do przeczytania, zobaczenia, posłuchania? Podziel się w komentarzu. Daj też znać, czy chciałbyś w przyszłości dostawać podobne inspiracje.

Udanego października!

 

Na prawdę cieszę się, że przeczytałaś mój artykuł. Włożyłam w jego napisanie dużo pracy i czasu. Więc jeśli, to co przeczytałaś jest dla Ciebie wartościowe, to:

 • Proszę, zostaw swój komentarz.Nawet nie wiesz, jak motywuje mnie i cieszy świadomość tego, że Ty to czytasz :). A bez Twojego komentarza nie czuję Twojej obecności. Wiec zostaw łapkę, napisz swoje odczucia po przeczytaniu tekstu bądź podziel się swoimi refleksjami.
 • Podaj dalej.Jestem przekonana, że jeśli to co piszę jest dla Ciebie ciekawe i pomocne, to również może być pomocne dla kogoś z Twojego otoczenia. Dlatego podziel się linkiem do artykułu ze znajomymi.
 • Podejrzyj mnie na Instagramie i Facebooku. Tam oprócz informacji o nowych wpisach na blogu, zobaczysz trochę mojego życia po pracy i kulisy pracy.
 • Dołącz do naszej kobiecej grupyna facebooku: Pracuj i żyj w swoim rytmie. Tam razem z innymi CUDownymi kobietami dbamy i wspieramy się w tym, by przeżywać naszą codzienność w swoim rytmie, dbając o swoje potrzeby i świadomie kreując swoją codzienność. Tam też robię webinary i live’y, co jakiś czas, wyłącznie dla dziewczyn z grupy.
Share: