Co jest twoim dlaczego

 

W ostatniego sylwestra, jeszcze przed nocnym świętowaniem, wybraliśmy się z moim K. do kina. Film poleciła nam moja teściowa, zachwalając, że taki świetny, wspaniały, że obejrzałaby go jeszcze raz.

Mowa o filmie „Ukryte piękno” z Willem Smithem w roli głównej. Na temat samego filmu może wypowiem się innym razem. Ale jeśli wybierasz się na niego do kina, to uprzedzam – zabierz ze sobą chusteczki higieniczne 😉

Jest taka scena, zaraz na początku filmu, gdzie główny bohater – Howard – nowojorski specjalista od reklamy, wygłasza przemówienie do pracowników swojej firmy. Rozpoczynam je jednym pytaniem:

 

CO JEST TWOIM „DLACZEGO”?

 

W zasadzie w całym filmie było sporo mocnych, refleksyjnych momentów, jednak ten początek pozostał mi mocno w pamięci.

Mam takie doświadczenia, moi Klienci, z którymi pracuję coachingowo również, że w pogoni szybkich, codziennych spraw rzadko zatrzymujemy się z tym pytaniem.

 

Jak często pytasz siebie?

Na co dzień wykonujemy mnóstwo czynności, załatwiamy ogrom różnych spraw, wiele rzeczy robimy nawykowo. Często jest tak, że dopiero jakaś trudna sytuacja w naszym życiu zatrzymuje nas, i wówczas zadajemy sobie dużo różnych pytań, na które często nie znajdujemy odpowiedzi od razu.

Osobiście nie koniecznie przepadam za pytaniem DLACZEGO, ponieważ stawia ono odpowiadającego w sytuacji, kiedy musi się bronić. Np. Dlaczego się spóźniłeś? Jednak tutaj, widzę w nim zupełnie inną wartość. Jeśli masz podobne skojarzenia, możesz zastąpić je pytaniem : PO CO?

 

Myślałeś kiedyś o tym?

Zastanawiałeś się kiedykolwiek DLACZEGO wstajesz codziennie z łóżka? DLACZEGO robisz śniadanie dzieciom? DLACZEGO jedziesz do pracy? DLACZEGO robisz makijaż bądź prasujesz koszule?

Co jest Twoim „DLACZEGO”?

Jaki jest główny powód bądź cel tego, że codziennie wkładasz mnóstwo zaangażowania, ciężkiej pracy, wytrwałości w to co robisz?

 

Po co je sobie zadawać?

Początek roku to czas sprzyjający tworzeniu postanowień i celów na nowy rok. Do części z nich podchodzimy po raz kolejny, inne powstają po raz pierwszy. Na pewno masz doświadczenia tego, że jakieś Twoje postanowienie nie wytrzymało próby czasu.

Pytanie DLACZEGO, i pogrzebanie w odpowiedziach pozwoli Ci przyjrzeć się Twojej autentycznej motywacji. Ale uwaga, nie zatrzymuj się na pierwszej lepszej odpowiedzi, która przychodzi Ci do głowy. Zadawaj kolejne „dlaczego”, kolejne i kolejne.

Spójrz na przykładzie. Wyobraź sobie, że postanowiłeś w tym roku zrzucić 5 kilogramów. Ułożyłeś sobie plan chodzenia na siłownię, przestrzegania diety, codziennego ważenia się i monitorowania swoich wyników. Jednak po 3 miesiącach nie widzisz zmian i nie czujesz zwyczajnie motywacji do tego, by kontynuować dążenie do swojego celu.

Zadanie pytania Co jest Twoim DLACZEGO, dla którego chcesz schudnąć, może pomóc w tej sytuacji.

Dlaczego na prawdę chcesz to zrobić? Czy Twoim DLACZEGO będzie chęć zaimponowania otoczeniu, czy chęć udowodnienia innym, że poradzisz sobie z tym wyzwaniem. A być może Twoim DLACZEGO będzie potrzeba zwrócenia na siebie uwagi przez bliską Tobie osobę bądź chęć nawiązania nowych relacji (np. poprzez chodzenie na siłownię).

Na prawdę warto sprawdzić, co jest Twoim DLACZEGO w tej sytuacji. Wówczas może okazać się, że daną potrzebę, np. chęć nawiązania nowych relacji, możesz zrealizować w zupełnie inny sposób, niż męczenie się na siłowni i katowanie swojego ciała ciężkimi dietami.

 

Zajrzyj głębiej.

Podejmując jakąś pracę nad sobą, ważna jest świadomość tego, co autentycznie kieruje Tobą w drodze do tego celu. Często bywa tak, że próbujemy zaspokoić swoje potrzeby w sposób, który nam nie odpowiada, który nie jest nasz, który jest w opozycji do innych naszych potrzeb. Wówczas nie trudno o demotywację, schodzenie z drogi do celu czy odpuszczanie.

Zadanie sobie pytanie: Co jest Twoim DLACZEGO, w drodze do realizacji Twojego celu, może oszczędzić Ci wielu przykrości, utraty czasu i frustracji z tym związanej bądź po prostu skrócić drogę do upragnionego celu.

A jeśli ciężko Ci przysiąść do tego samemu, to zapraszam Cię na popołudniowy warsztat, który organizuję 17 stycznia w Białymstoku. Na nim, między innymi to pytanie, będziemy sobie zadawać. Przyjrzymy się swojej autentycznej motywacji do realizacji celów, które sobie postawiliśmy. Więcej  o warsztacie możesz przeczytać klikając w zdjęcie.

To jak: Co jest Twoim DLACZEGO?

Na prawdę cieszę się, że przeczytałaś mój artykuł. Włożyłam w jego napisanie dużo pracy i czasu. Więc jeśli, to co przeczytałaś jest dla Ciebie wartościowe, to:

  • Proszę, zostaw swój komentarz.Nawet nie wiesz, jak motywuje mnie i cieszy świadomość tego, że Ty to czytasz :). A bez Twojego komentarza nie czuję Twojej obecności. Wiec zostaw łapkę, napisz swoje odczucia po przeczytaniu tekstu bądź podziel się swoimi refleksjami.
  • Podaj dalej.Jestem przekonana, że jeśli to co piszę jest dla Ciebie ciekawe i pomocne, to również może być pomocne dla kogoś z Twojego otoczenia. Dlatego podziel się linkiem do artykułu ze znajomymi.
  • Podejrzyj mnie na Instagramie i Facebooku. Tam oprócz informacji o nowych wpisach na blogu, zobaczysz trochę mojego życia po pracy i kulisy pracy.
  • Dołącz do naszej kobiecej grupyna facebooku: Pracuj i żyj w swoim rytmie. Tam razem z innymi CUDownymi kobietami dbamy i wspieramy się w tym, by przeżywać naszą codzienność w swoim rytmie, dbając o swoje potrzeby i świadomie kreując swoją codzienność. Tam też robię webinary i live’y, co jakiś czas, wyłącznie dla dziewczyn z grupy.
Zdjęcie: www.unsplash.com
Share: