Fotocoaching

Umysł jest jak wiatr, a ciało jest jak piasek. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak wieje wiatr, popatrz na piasek. Bonnie Bainbridge Cohen

 

Zrób zoom na siebie

Co czujesz oglądając siebie na zdjęciach? Co widzisz? Czego nie dostrzegasz? Co komunikujesz innym osobom poprzez zdjęcia zrobione przez siebie?

Fotocoaching to nie sposób na nauczenie się fotografii, choć z fotografią ma sporo wspólnego.

fotocoaching

Czym jest fotocoaching?

To metoda pracy rozwojowej, wspierająca tradycyjnie rozumiany coaching. To wspaniała podróż, podczas której lepiej zapoznajesz się ze sobą i łapiesz inną perspektywę na siebie i swoje życie. To okazja do dostrzeżenia czegoś, co w dwuwymiarowym odbiciu w lustrze ciężko jest zobaczyć a poprzez słowa wyrazić.

Podczas sesji fotocoachingu wykorzystujemy:

 • portret zrobiony Tobie  przez coacha,
 • zdjęcia zrobione przez Ciebie w trakcie sesji,
 • Twoje osobiste zdjęcia, które zdecydujesz się przynieść na sesję.

W fotocoachingu nie jest tak ważne to, czy zdjęcia są ładne i profesjonalne. Najważniejsza jest autentyczność, która wydobywa się właśnie poprzez obraz. Fotografia jest jak most, po którym możesz dotrzeć do swoich emocji, zasobów i pragnień. Relacja, która nawiązuje się pomiędzy coachem a Tobą podczas sesji, pozwala Ci być zauważonym, a to jedna z naszych podstawowych potrzeb. Chcemy by ktoś nas widział. Podczas fotocoachingu poczujesz się dostrzeżony przez coacha i zobaczysz siebie i swoją codzienność z nowej perspektywy.

 

Co dzięki temu zyskasz?

Podczas wspólnej pracy łączymy 3 wyżej opisane sposoby pracy ze zdjęciami (Twój portret wykonany przez coacha, własne zdjęcia i zdjęcia zrobione przez Ciebie w trakcie sesji). Poprzez zdjęcia patrzymy na sposób, w jaki prezentujesz się światu i temu jak widzisz świat ze swojej perspektywy. Sposób, charakterystyczny tylko dla Ciebie. Każdy z nas na co dzień coś zakrywa i odsłania. Pokazujemy tylko część siebie, przez co wywieramy określony wpływ na nasze otoczenie. Dzięki sesji fotocoachingu masz okazję do przyjrzenia się temu, co jest skryte głęboko w Tobie, czego nie pokazujesz na co dzień. Możesz zauważyć jak wyglądasz kiedy się spinasz, denerwujesz, cieszysz i rozluźniasz. Często takie obserwacje są szokujące dla fotografowanych i są wyjściem do głębszego poznawania siebie. Z pomocą fotocoachingu możesz znaleźć odpowiedzi na swoje pytania bądź dostrzec drogę do celu, której wcześniej nie widziałeś. Dzięki sesji fotocoachingu masz okazję dostrzec siebie takim, jakim jesteś na zewnątrz i wewnątrz. Przejrzeć się w oczach coacha oraz spojrzeć na siebie z innej niż zazwyczaj perspektywy. A to wszystko w zaufanej, nieoceniającej i otwartej na doświadczenia atmosferze sesji coachingowej.

 

Jak to wygląda?

Sesja fotocoachingu to kilkugodzinne spotkanie, w warunkach domowych, w plenerze (podczas spaceru) bądź w innym miejscu, które ustalimy wspólnie. Robię serię zdjęć Tobie, Ty robisz również zdjęcia, po czym z użyciem narzędzi coachingowych przyglądamy się im i pracujemy nad Twoim tematem. Spotkanie trwa kilka godzin. Transformujący proces zaczyna się już na od początku robienia zdjęć, kiedy możesz dostrzec jak oddziałuje na Ciebie obiektyw i obserwacja drugiej osoby a później omówić ze mną, co to mówi o Tobie. Włączenie autentycznych zdjęć do sesji coachingowych jest dodatkowym wyzwalaczem zachodzących zmian.

 

Jakie możesz mieć jeszcze korzyści z fotocoachingu?

To metoda, która zaprasza do wyjścia z bezpiecznego pudełka, w którym często funkcjonujemy na co dzień. Dzięki zauważeniu siebie przez siebie i przez coacha, możesz dostrzec swoje atuty, wyjątkowość i autentyczność. Zastanowić się nad swoimi zasobami i dotąd nie docenianymi mocnymi stronami. Dostrzec bariery, które pojawiają się w drodze do Twojego celu. Popracować nad samoakceptacją. Portret to sposób na przyjrzenie się sobie oczami innej osoby. A zdjęcia zrobione przez siebie są odbiciem własnego wnętrza.

 

Fotocoaching jest skutecznym narzędziem do pracy nad takimi tematami jak:
 • Wyznaczanie celów i planowanie drogi ich osiągnięcia.
 • Identyfikacja oraz praca z barierami na drodze do celu.
 • Poprawa komunikacji.
 • Rozpoznawanie i zarządzanie utrudniającymi emocjami.
 • Identyfikacja potrzeb i wartości.
 • Podjęcie decyzji podczas dylematów.
 • Identyfikacja oraz zmiana ograniczających przekonań. Wzmacnianie przekonań wspierających.
 • Praca z pewnością siebie i poczuciem własnej wartości.
 • Zmiana i utrwalanie wspierających wzorców zachowań.
 • Uczenie się siebie, tworzenie nowych nawyków.

Pozwala poszerzyć samoświadomość, popatrzeć na siebie i swoje życie z różnych perspektyw.

Cudownym “efektem ubocznym” są zdjęcia, które dostaniesz ode mnie po zakończonej pracy. Będziesz mógł/mogła zabrać je ze sobą na pamiątkę tego doświadczenia.

Masz pytania? Zapraszam do kontaktu.